Vliv výživy na svaly a klouby

Vliv výživy na svaly a klouby

Jednou z důležitých složek pro předcházení problémům se svaly a klouby a jejich léčbu je vyvážená a hodnotná strava. Během svalové práce je energie čerpána z uhlovodanů, které jsou uložené v zásobní formě zvané glykogen přímo ve svalových buňkách a v játrech. Přitom je zapotřebí velkého množství kyslíku, který je do svalových buněk dopravován krví. Spalné produkty svalové látkové výměny kyselého charakteru, jako je kysličník uhličitý a kyselina mléčná, jsou odstraňovány opět pomocí krevního oběhu.

Zásoby glykogenu, které organismus dokáže vytvořit, vystačí na jeden den a při intenzivní svalové činnosti pouze na několik hodin. Pro dokonalou činnost svalové soustavy je nutný dostatečný přísun základních stavebních jednotek svalové bílkoviny, aminokyselin, ve formě přírodních bílkovinných zdrojů. Kromě toho je třeba zajistit rovněž přísun dalších důležitých látek, jako jsou vitamíny zvláště skupiny skupiny B, například thiamin, riboflavin, kyselina pantotenová, biotin, E-vitamín, fosfor, draslík, železo a další.

Při větší tělesné námaze dochází také ke zvýšené spotřebě hořčíku, draslíku a vápníku. Proto je vhodné jejich úbytek kompenzovat zvýšenou konzumací potravin bohatých na tyto minerály. Vyvážená strava a aktivní pohyb jsou jednou z velice důležitých předpokladů pro prevenci svalových obtíží a křečí.

Překyselení organismu 

Překyselení organismu je jednou z příčin bolesti zad a kloubů. Způsobuje ho nedostatek minerálů a stopových prvků v těle. Překyselení organismu se v poslední době stává civilizační nemocí, která postihuje stále více lidí. Hlavní příčinou je naprosto nevhodné složení stravy, ve které převládají tuky, maso, rafinovaný bílý cukr, káva, alkohol atd. Napomáhá tomu i nízká konzumace zásadotvorných potravin, nízký příjem zásaditých minerálů a nedostatečné pití čisté vody.

V případě, že kyselé zplodiny nejsou vyloučeny, hromadí se v těle a komplikují průnik kyslíku a živin k buňkám tkání. Také odvod toxických látek z buněk je nefunkční. Překyselení tak zhoršuje výživu tkání. Kyseliny se mimo jiné ukládají do kloubů, obratlů, plotýnek atd. Tělo se s překyselením vypořádává tak, že ho neutralizuje minerálními rezervami z vitálních orgánů, kostí, vlasů a cév. Tím vznikají různé tělesné problémy, mimo jiné i bolesti ve svalech a bolesti a záněty kloubů. Ze své praxe můžu potvrdit, že klienti, kteří dodržují zásady zdravého stravování, jsou méně náchylní k bolestem právě v těchto oblastech.

Detoxikace 

Nejdůležitější prevencí těchto potíží je odstraňování škodlivin z těla. Detoxikace pomáhá navodit ztraceno

u rovnováhu, přispívá k celkovému omlazení organismu a zvyšování imunity. Jedním ze způsobů detoxikace organismu je dopřát svému tělu pravidelné masáže. U klientů, kteří pravidelně podstupují detoxikační masáže, pozoruji zvýšení jejich fyzické odolnosti a menší nemocnost. Za nejúčinnější detoxikační techniky považuji následující typy masáží:

Medová masáž

Medová masáž patří mezi osvědčené postupy lidového léčitelství. Med obsahuje spoustu minerálů a stopových prvků, které blahodárně působí na lidský organismus a pokožku těla. Ta je díky používání tohoto včelího produktu hebká, důkladně hydratovaná a zregenerovaná. Pomocí výživných látek obsažených v medu a speciální technice masážních hmatů dochází k vyplavování škodlivých látek, které se z různých příčin hromadí v lidském těle. Jedná se opět především o nesprávné stravovací návyky, užívání léků i vliv znečištěného životního prostředí. Tyto vlivy trvale oslabují imunitu těla. K masáži používám výhradně vysoce kvalitní med zakoupený u českých včelařů.

Masáž provádím v oblasti zad a páteře, kde se nacházejí důležitá nervová zakončení, která jsou spojena s většinou orgánů v těle. Přes reflexní zóny pak masáž tyto orgány stimuluje a napomáhá tak k celkové regeneraci organismu. registrační sídlo . Během medové masáže nanáším na záda rozehřátý med, který je následně pomalými pohyby vmasírován do kůže. Med se do ní vstřebává a váže na sebe toxiny, které jsou speciálními pumpovacími hmaty doslova vytahovány z těla ven. Med v závislosti na množství toxinů v těle postupně mění svou barvu i konzistenci. Během masáže med několikrát ze zad odstraním a nanáším novou vrstvu.

Pokud klient trpí zdravotními problémy, doporučuji medovou masáž absolvovat 1-2x týdně, jako prevence je její aplikace vhodná 1x měsíčněVelmi se mi osvědčila i kombinace medové masáže s jinými masážními technikami, například havajskou masáží. Medová masáž je účinný prostředek k oživení organismu vyčerpaného stresem a nezdravým životním stylem. Pomůže při bolestech hlavy, potížích s nespavostí, nervových poruchách, střevních potížích, žaludečních nevolnostech, při nemocích ledvin a jater. Příznivý vliv má i při revmatických onemocněních svalů a kloubů.

Rašelinový zábal

Hnědá rašelina patří mezi peloidy (přírodní látky vzniklé geologickými pochody) a jako organická zemina obsahu je velké množství minerálních a organických látek. Tyto látky vznikaly nedokonalým rozpadem rašeliništních rostlin za zvýšené vlhkosti a nedostatečného přístupu vzduchu v průběhu desítek tisíc let. Na molekulární úrovni dokáží předávat tělu energii a působit tak pozitivně a léčivě na lidský organizmus.

Při své práci používám jednorázové rašelinové zábaly. Jedná se o pláty rašeliny o rozměru 40×60 cm, které se pokládají na tělo klienta. Na plát se přiloží ohřátý nosič tepla, který postupně zahřívá plát rašeliny a udržuje následně jeho teplotu po celou dobu procedury, která trvá obvykle 20 minut. Jednorázové použití rašelinových plátů zaručuje naprostou hygieničnost a vysokou kvalitu.

Důkladným prohřátím během procedury dochází k urychlení metabolických procesů v těle a zároveň se z rašeliny uvolňují léčivé organické a minerální látky, které prostupují pokožkou do těla. Použitím rašelinových zábalů dosahuji výborných výsledků při bolestech svalů, kloubů, revmatických onemocněních, bolestech hlavy a migrénách. Zábal je možné aplikovat samostatně, většina mých klientů však upřednostňuje kombinaci zábalu a relaxační masáže. Dlouhodobějších léčebných účinků může být v běžných případech dosaženo po absolvování alespoň 8 procedur.

Mořská procedura 

Mořská masážní terapie je tvořena peelingem, masáží a bahenním zábalem. Peeling dokonale vyhladí pokožku a odstraní odumřelé buňky. Následná masáž skvěle uvolní zatuhlé svaly. Bahenní zábal z Mrtvého moře dodá nejen pleti, ale i celému tělu chybějící minerály a vitamíny. Celá procedura relaxuje a remineralizuje pokožku. Ošetření je ideální také jako detoxikační kůra. Do těla jsou navíc tímto způsobem dodány veškeré potřebné živiny a minerály.

K peelingu a tzv. solné masáži je používána sůl z Mrtvého moře, velmi se mi osvědčila i zásaditá minerální směs MaineBase.

Sůl z Mrtvého moře obsahuje vysoké procento chloridů, fluoridů, jodidů, bromidů, sulfidů, síranů, fosforečnanů, uhličitanů a prvků s nimi vázaných, zejména sodík, draslík a vápník. Uvolňuje bolest svalů, vyživuje a uklidňuje pleť a stimuluje cirkulaci krve a lymfy. Dokonale odstraňuje staré kožní buňky a prokrvuje pokožku.

MeineBase je zásaditá minerální směs s mnohostranným použitím. Meine Base příznivě ovlivňuje čištění a samopromašťování pleti, zvláčňuje ji a efektivně odvádí přebytečnou kyselost. Pomáhá navození zdravého pH těla. Součástí směsi jsou velmi jemně pomleté drahé kameny achát, karneol, citrín, chrysopras, chalcedon, safír, křišťál a onyx, které přispívají k energetické regeneraci těla a činí Maine Base jedinečnou.

Svalovou masáž provádím speciálním omlazujícím masážním olejem obohaceným minerály z Mrtvého moře, dále pak avokádem, heřmánkem, levandulí. Olej má velmi příjemnou uklidňující vůni.

Dalším krokem je minerální bahenní zábal. V tomto unikátním přírodním bahně z Mrtvého moře je obsaženo vysoké procento hořčíku, draslíku, bromidů a dalších důležitých minerálů a stopových prvků. Pro snadnější aplikaci bahno nejprve zahřeji, čímž dochází k rozpuštění krystalů solí a minerálů. V kombinaci se zábalem jsou maximálně využité soli, minerální a stopové prvky a dochází ke zvýšení jejich léčebných účinků. Většina klientů pociťuje po ukončení procedury velmi silné detoxikační účinky.

Bahno doporučuji pro zmírnění bolestí, při revmatismu, artritidě, napomáhá hojení pooperačních stavů, ran a jizev. Výrazné účinky vykazuje bahno u celulitidy, akné, lupénky, ekzémů, lišejů. Má relaxační a regenerační účinky.

O AUTOROVI

Lenka

Masérka a tantrická masérka v salonu HATEA s mnohaletými zkušenostmi. Nabízí poradenství v oblasti tantrických masáží.

ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE

Přidejte komentář